جستجو در سایت حرفه آموزان


1-روتوش عکس:

عکس مورد نظر را باز کرده وروی ابزار( j)HealingBrush tools کلیک کنیدوکلید ALT را گرفته ویک کلیک  روی صورت که صاف وسالم است انجام می دهیم وسپس کلید ALTرا رها می کنیم وبا کلیک کردن روی صورتی که ناسالم است انجام می دهیم.

2-روتوش عکس:

عکس را در محیط فتوشاپ باز کرده ( اکنون  کلید Dرا فشار دهید تا رنگ پیش فرض سیاه وسفید انتخاب شود).حال کلید Qرا بزنیداکنون ابزار براش(BrushTool)یاکلیدBرابزنید اکنون با ابزار براش تمامی صورت غیرازچشم وسوراخ بینی ابروهاولبها را رنگ کنید.حالا کلیدQرا بزنیدتا قسمتهای رنگ شده انتخاب شود.از منویelectگزینهinverseرا انتخاب کنید(محدوده انتخاب بر عکس می شود(.اکنون از منوی selectگزینهModifyوسپسFeatherرا انتخاب کنیدوتنظیمات را روی 8قرار دهید.وحالا می خواهیم  صورت کمی صاف تر شود.اکنون از منویFilterگزینهBlurوسپسGuassian Blurرا انتخاب کرده ومقدارRadius آنرا برابر 2یا3قرار دهید وعکس رفو شد وبرای اینکه عکس غیر طبیعی نباشد از منو FilterوسپسNoiseوسپسAdd noiseومقدار آنرا 2.5مگذاریم..

3-عمل برش با استفاده ازابزارcrop tool :

یک قسمت از عکس را انتخاب کنید وکلید Deleteرا انتخاب کنید.

4-سیاه وسفیدویا روشنایی تصویر:

ازمنوimage/Ajast ment/Levels  یا

image/Ajastment/color Balancیا

image/mode/Grayscal


5-حذف خراش یا لکه:

روی ابزار Blur(R)کلیک کنیدوروی 20% تغییر دهید وبه حالت Lightenدر آورید وروی لکه  یا خراش بکشید یا نقاشی کنید.

6-تغییر پشت زمینه انتخابی:

عکس را وارد کرده وقسمتی که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کرده وسپس ازمنو ayerگزینهNew Fiilرا انتخاب می کنیم وOKمیکنیم.

7-ابزار قطره چکان(I):

از رنگهای موجود در عکس نمونه برداری می کند کافی است روی قسمتی از عکس کلیک کنیدتا به رنگ پیش زمینه تبدیل شودوبرای رنگ پس زمینه کلید ALTرا پایین نگه دارید.

8- ابزار Paint Bucket:

ابزارPaint Bucketیا سطل رنگ  برای رنگ کردن فضاها و نواحی انتخابی استفاده می شود که این ابزار فقط  رنگ های یک دست را اعمال می کند یعنی نمی توان با این ابزار یک طیف رنگ را به محل و ناحیه مورد نظر اعمال نمود، این ابزار رنگ foreground یا همان رنگ زمینه را روی محل انتخاب شده و یا قسمت هایی که از تنوع رنگ یکسانی برخوردار می باشند اعمال می کند، برای foreground رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کرده و روی قسمتی ازتصویر که مایلید آن را رنگ کنید فقط یک بار کلیک نمایید.

9- ابزار Spot Healing Brush:

اصولا برای از بین بردن و برطرف کردن سریع عیــوب و نواقص یا هر قسمت اضــــافی و ناخواسته، بکار می رود. نحوه کار با این ابزار اینگونه است که، با استفـــــاده از یک براش مناسب  روی قسمتی که  مایلید از تصویر حذف شود بکشید. این ابزار به طور اتوماتیک شروع به نمونه برداری کردن از اطراف آن ناحیه  کرده و آن قسمت را ترمیم می کند.

10-ابزار Clone Stamp Too:

 ابزار Clone Stamp Tool این امکان را فراهم می سازد تا به وسیله یک نمونه از تصویر را، نقاشی کنید. برای انتخاب یک منبع، کلید Alt را نگه دارید و روی قسمتی که مایلید نمونه برداری از آنجا انجام شود کلیک کنید سپس روی قسمتی که باید ترمیم شود بکشید. بدون کوچکترین تغییر در رنگ و یا نور  در محل مورد نظر کپی می شود و استفاده از این ابزار در بعضی موارد و موقعیت های خاص کاربرد دارد هر چند که بسیاری از کاربران فارسی زبان به نوعی از این ابزار برای روتوش تصاویر استفاده می کنند.

11- نرم كردن لبه‌های قسمت انتخاب شده:

ابزار Feather لبه‌های قسمت انتخابی در یك تصویر را باریك و محو می‌كند و در نتیجه پس از اعمال تغییرات، آن بخش با تصویر یكنواخت می‌شوند. بدین منظور گزینه Select\Feather را انتخاب كنید و در كادر محاوره‌ای Feather Selection مقدار پیكسل مورد نظرتان را تعیین كنید.  

12-  نحوه استفاده از فیلتر Blur برای وضوح تصویر:

برای ایجاد وضوح و شفافیت در یك بخش از تصویر، محیط‌های دیگر آن را محو و كدر كرد. در این كار عملی به عمد محیط‌های پس زمینه یك تصویر را مات می‌كنیم تا موضوع اصلی تصویر به وضوح مشخص شود. این كار عملی نمونه خوبی برای تصاویری است كه بسیار كدر و مات هستند

13-ساخت آلبوم در فتوشاپ:

هنگامی که مجموعهای تصویر داریم و می خواهیم نمونه ی کوچکی از آنها را مانند آلبوم در کنار هم قرار دهیم از پنجره یFile/Automate/Contact sheet II را انتخاب میکنیم، پنجرهای باز میشود در این پنجره طول و عرض قسمتی را می خواهیم تصاویر در آن چیده شود را میدهیم و حساسیت تصاویر را در قسمت پایین این پنجره تعداد ستون ها و ردیف های تصاویر را سوال می کند و در قسمت پایینتر نام فایل تصاویر را با چه فونت خطی بنویسد برای اینکه محل تصاویر دلخواه را وارد کنیم از بالای صفحه Browse را کلیک کرده و محل تصویر را مشخص میکنیم سپس دگمه OK را کلیک میکنیم.

14-نحوه کاهش حجم تصاویر در فتوشاپ:

برای برای مثال فرمت ها Tiff و Psd حجم بسیار بالائی دارند ولی فرمت هائی مثل Gif و Jpg کمترین حجم را دارند.پس مهم ترین کار تغیر فرمت تصاویر است. نکته دوم، دقت تصویر می باشد.برای این که کیفیت عکس هنگام چاپ مناسب باشد، دقت آن حد اقل باید برابر ۳۰۰ نقطه در اینچ باشد، ولی برای مشاهده تصویر روی مانیتور دقت ۷۲ نقطه در اینچ کافی است . تصویر را در فتوشاپ باز می کنیم. اولین کار این است که دقت تصویر را پائین بیاورید. برای این کار از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. در این کادر در بخش Resolution در پائین کادر عدد ۳۰۰ را تبدیل به ۷۲ کنید و Ok را کلیک کنید. با این کار دقت تصویر به ۷۲ نقطه در اینچ کاهش می یابد. قدم بعدی این است که ابعاد عکس را کاهش دهید. این کار به میزان زیادی از حجم آن کم می کند. باز هم از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. این بار در بخش Document size طول و عرص عکس را کم کنید. برای مثال، چنین عکسی با ابعاد ۶ در ۸ مناسب به نظر می رسد. سپس ok را کلیک کنید. قدم آخر تغیر فرمت عکس است از منوی File گزینه Save for web را انتخاب کنید. در بخش Settings فرمت Jpg را انتخاب کنید و در زیر آن ، کیفیت را روی Medium تنظیم کنید. میتوانید کیفیت عکس را در کادر سمت چپ ببینید. در بخش پائین نیز حجم عکس با کیفیت کنونی نشان داده می شود. دکمه Save را کلیک کنید، مکان ذخیره سازی و نام عکس را مشخص کرده و باز هم Save را کلیک کنید. میبینید که حجم عکس نهائی، اختلاف زیادی با عکس اصلی دارد. عکس اولیه با فرمت Tiff حدود ۱۰ مگابایت و عکس نهائی حدود ۵ کیلوبایت حجم دارد. یعنی یک دو هزارم!

15-croping:

این ابزارجهت برش استفاده می شودبه شکل مستطیل برش داده وبعد Enterبزنیدوبرای نمایش خط کش از منو ViewکزینهRuler


16-Feather:

بجای کناره های مشخص،کناره های نامشخص پرزدار ایجاد می شود.

17-Transform:

از منو Editقرار دارد تغییر اندازه تصویر کپی شده  برای تغییر اندازه شیء مزبور  یا چرخش تصاویر یا همانRotateیا کشیدن مثلا یک قسمت از بینی یا کشیدن یک قسمت از پیراهن

18- رنگ مو رو در فتوشاپ عوض کنید و همچنین نحوه ی براق کردن لب:

مرحله ۱ : عکس مورد نظرتون رو در فتوشاپ باز کنیدمرحله ۲: روی موها زوم کنید و  Q رو برای باز شدن quick mask فشار بدین.ابزار براش رو با فشار دادن کلید B انتخاب کنید.تمام قسمت های مو رو رنگ کنید و نگران این نباشد که خارج از این محدوده هم رنگ شده ، فقط مطمئن شوید که همه ی قسمتهای مو رو رنگ کردینمرحله ۳: دوباره کلید Q رو فشار بدین.میبینید که اون قسمت هایی که رنگ کردین انتخاب شده.کلید M رو برای باز شدن ابزار Rectangular Marquee     فشار بدین.روی موها راست کلیک کنید و Select Inverse رو انتخاب کنید. دوباره راست کلیک کنید و Layer Via Copy رو انتخاب کنید.حالا شما دو لایه داریدمرحله ۴ : روی علامت چشمی که کنار لایه بکگراند است برای مخفی کردن این لایه کلیک کنید.حالا شما فقط موها رو در تصویر دارید . با استفاده از ابزار پاک کن  با دقت قسمت های اضافی جز مو رو که در تصویر وجود داره پاک کنید.مرحله ۵: لایه بکگراند رو که مخفی کرده بودین حالا آشکار کنید( همون جا که برای مخفی کردنش کلیک کرده بودین کلیک کنید دوباره).مطمئن شوید که Layer 1  یعنی همون لایه مو رو انتخاب کردین و بعد CTRL + B رو برای باز کردن پنل Color Balance  فشار بدین. هر رنگی رو که دوست دارید برای موها تنظیم کنید. تنظیمات زیر موها رو بنفش می کنه.مرحله ۶: حالا میخوایم لب ها رو براق کنیم. روی لبها زوم کنید و با فشار دادن “CTRL + SHIFT + N” یک لایه جدید ایجاد کنید.ابزار Polygonal Lasso  رو انتخاب کنیدلبها رو با استفاده از ابزار انتخاب کنید و مطمئن شوید که لایه جدیدی که ایجاد کردین انتخاب شده.روی لبها راست کلیک کنید و Feather رو انتخاب کنید و به اون مقدار ۳ بدین.لبها صاف تر به نظر میرسن.مطمئ شوید فورگراند مشکیه.حالا ALT + DELETE رو فشار بدین. لبها مشکی شدن.  مد لایه رو به Soft Light تغییر بدین.حالا میتونید با تغییر دادن opacity به نتیجه ی دلخواهتون برسین. حالا لبها بهتر به نظر میرسن.

19-نحوه تغییر پس زمینه ی عکس( روش هاي انتخاب و جداسازي):-

ابزار Magnetic Lasso Toolاستفاده از اين ابزار خيلي آسون. كافيه اين ابزار رو برداريد و با كليك بر روي يه قسمت از دور شكل ، با حركت ماوس بقيه شكل رو هم انتخاب كني.

- ابزار Quick Selection Toolاستفاده از اين ابزار راحت تر و جالب تره.فقط كافيه داخل شكل يا تصوير مورد نظر كه ميخواي انتخاب بشه كليك ميكني و اگه به طور كامل انتخاب نشد روي قسمت هايي كه انتخاب نشده دوباره كليك كن.( سايز رو كوچيك كن.
- استفاده از Quick Maskاين روش كه با زدن كليد Q فعال ميشه، ميتونه به طور دقيق به انتخاب و جدا سازي تصوير بپردازه. بعد از فعال شدن، ابزار Brush ( كليد B ) رو بردار و قسمت مورد نظر رو رنگي كن. وقتي تموم شد دوباره كليد Q رو بزن تا شكل به حالت انتخاب در بياد.
- فيلطر Extractاين فيلطر كه در منوي Filter قرار داره يك ابزار مفيد و دقيق براي جداسازيه. با اجراي اين گزينه صفحه اي باز ميشه كه شما بايد با قلم موجود و يه اندازه مناسب دور تصوير مورد نظر رو رنگي كني و در آخر نقطه شروع رو به پايان وصل كني ( يه سره باشه ).وقتي خط بسته تكميل شد، ابزار سطل رنگ در زير همون ابزار براش رو بردار و توي ناحيه كليك كن تا پر بشه.( اگه كل عكس رنگي شد يعني خطوط بسته نيست و جاييش بازه كه بايد درستش كني. وقتي تموم شد ok كن و بياد بيرون، ميبيني كه شكل مورد نظر جدا شده.خب تا اين مرحله من فقط روش هاي انتخاب و جداسازي رو گفتم،اما براي اينكه تصوير پشت سرش رو بخواي عوض كني چند تا كار ميتوني بكني.- يه عكس منظره يا هر چيز ديگه اي كه مد نظره رو تو فتوشاپ فراخوني كني و شكل انتخابي در عكس اصلي رو با كليك و درگ به تصوير جديد منتقل كني و اونو جابه جا كني. ( براي اين كار بايد از ابزار Move ( كليد V ) استفاده كن- با Ctrl+C تصوير انتخاب رو كپي كني و در تصوير جديد پيست ( Ctrl+V ) كني.- چندين روش ديگه هست كه نيازي به توضيح نيبست، چون همينا كارت رو راه ميندازه.خب، حالا چند فاكتور اصلي براي مونتاز دو عكس وجود داره كه رعايت كردنشون باعث طبيعي شدن و همخوني بيشتر ميشه:- اول اينكه دو تصوير از نظر نور با هم هماهنگي داشته باشن كه در غير اين صورت بايد با تنظيم نور اين مشكل رو برطرف كرد.تنظيم نور به روش هاي مختلفي انجام ميگيره كه مهمترينشون شايد استفاده از Level باشه ( Ctrl+L ). تنظيم اون هم توسط سه لغزنده صورت ميگيره!روش هاي ديگه اي هم از قبيل استفاده از Curves م ( Ctrl+M ) و رفتن سراغ گزينه Brightness/Contrast در منوي Image > Acljustments هستش!- مورد بعدي تنظيم رنگ هستش كه ممكنه به علت مواردي مثل تفاوت نور لامپ ها و يا محيط ها ايجاد بشه.كه اين مشكل هم با تنظيم پنجره Color Balance برطرف ميشه ( Ctrl+B )- دور و اطراف كار، اين مورد هم خيلي مهمه،تيزي و خشكي لبه هاي تصوير جدا شده يكي از عوامل اصلي مصنوعي شدن كاره، كه با دور گيري مناسب و نرم و دادن فيدر كافي برطرف ميشه.دور گيري و جداسازي هم با روش هاي مختلفي انجام ميشه كه مهم تريناشون استفاده از ابزار هايي نظير Magnetic Lasso Tool ، Quick Selection Tool ، Magic Wand Tool و استفاده از ماسك ( Q ) و در آخر استفاده از گزينه Color Range در منوي Selectهست! ( كه بالا توضيح دادم )- در آخر هم بايد به تغيير ابعاد و اندازه اجسام و تصاوير جدا شده توجه كرد و با توجه به شكل و عكس، اندازه اونا رو تغيير داد ( Ctrl+T )

20-آيكون New Adjustment Layer:

21-تغییر پس زمینه :

اول دور عکس را انتخاب کرده وسپس راست کلیک کرده وگزینه select inverse وسپس گزینه feather وسپس  delete یا عکس را در محیط فتوشاپ باز کرده ( اکنون  کلید Dرا فشار دهید تا رنگ پیش فرض سیاه وسفید انتخاب شود).حال کلید Qرا بزنیداکنون ابزار براش(BrushTool)یاکلیدBرابزنید.حالا کلیدQرا بزنیدتا قسمتهای رنگ شده انتخاب شود.از منویelectگزینهinverse و وسپسFeatherرا انتخاب کنید واز قسمت سمت چپ هر نوع بکگراند را با استفاده از قطره چکان  انتخاب کنید و سپس Deleteرا بزنید.

22-تبدیل اینچ به سانتی متر:

از منو Editگزینهperferences  وسپس  Units & Rulers را انتخاب می کنیم

23- تغییر اندازه تصویر
از منوی Image ، گزینه Image size را انتخاب کنید یا کلید های Alt + Ctrl + I را فشار دهید.
در پنجره باز شده اندازه ها به صورت پیش فرض بر اساس پیکسل مشخص شده اند. با تغییر اندازه ها تصویر شما کوچک تر خواهد شد.

24-حذف قسمت هایی از تصویر
گاهی تصویر شما حاشیه های اضافی داشته یا اصلا قصد دارید تا تنها قسمتی از یک عکس کامل را انتخاب و از آن استفاده کنید.
برای این کار می توانید از ابزار Crop استفاده نمائید. این ابزار توسط کلید C نیز برای شما فعال می شود.
قسمت مورد نظر تصویر را توسط این ابزار انتخاب کرده، سپس روی قسمت انتخاب شده دو بار کلیک کنید یا کلید Enter را فشار دهید.

25-ذخیره تصویر و کم کردن حجم آن
یکی از انواع ذخیره سازی تصویر در فتوشاپ، ذخیره مخصوص وب می باشد. برای این کار از منوی فایل، گزینه Save as for web را انتخاب کنید یا کلیدهای Alt + Shift + Ctrl + S را فشار دهید.
در اینجا با کم کردن کیفیت تصویر (Quality) می توانید حجم عکس خود را کاهش دهید. حجم تصویر شما در گوشه به صورت همزمان نمایش داده می شود.
به خاطر داشته باشید حجم تصویر شما نباید بیش از 30 کیلوبایت باشد، چرا که باعث دیر باز شدن آن عکس و صفحه وبلاگ خواهد شد.

26- بازگرداندن تنظیمات اولیه فتوشاپ :

دکمه‌های Alt+Ctrl+Shift را نگه دارید. با این‌کار به محض بالا آمدن فتوشاپ، از شما سؤال می‌شود که آیا می‌خواهید فایل تنظیمات برنامه حذف شده و برنامه با تنظیمات پیش‌فرض اولیه اجرا شود؟ در صورت OK کردن این پرسش، تمام تنظیمات تغییریافته حذف شده و فتوشاپ را با تنظیمات اولیه آن مشاهده خواهید کرد یا

27-آب:

یک صفحه جدید با اندازه 400*400 ایجاد کنید وبک گراند ان را مشکی کنیدو فور گراند آنرا برابر747474قرار دهید حالا به تب filter/Render/clouds رفته وبعد به تب filter/Artistic/plastiwrap بروید


28- باز کردن یک عکس در یک منظره:

تصویر چهره را توسط موس به داخل تصویر مثلا غروب بیندازید وlayers رابه حالت overlayیاmultplyتغییر دهید.وابزار Eraser Toolرا انتخاب وسپس ناحیه های از لایه چهره که زائد می باشند را پاک نمائید از Brushساده با اندازه مناسب(مثلا45)درlayer panelمقدار  opacity را روی 75% تغییر تا تصویر محوتر شود.

نظرات  

 
+544 # کسری در تاریخ: ج 22 آبان 1394 ، ساعت 12:08 ب ظ
عالی
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر

لطفا نظر خود را پیرامون مطلب خوانده شده بنویسید.
اگر احیانا سوالی در مورد مطلب خوانده شده دارید در همین جا بنویسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.
با تشکر
حرفه آموزان شیراز


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

Scroll to Top